Ar verta renovuoti senuosius namus, bandant juos paversti energiškai efektyviais namais?

Pažiūrėjus į namą iš išorės  sunku pasakyti  kas būtų geriau renovuoti ar griauti ir jo vietoje statyti naują. Manau , kad esama namo energine būkle nepatenkinti ir ją keisti nusprendę daugiabučio gyventojai, turėtų atlikti šiuos veiksmus:

  1. Parengtų detalią esamos namo konstrukcijų ir inžinerinių sistemų būklės auditą ir vertinimą ;
  2. Susimodeliuotų kelis renovacijos scenarijus, pasirinkdami skirtingas medžiagas, gaminius, šalčio tiltų prevencijos mazgų sprendimus, bei preliminariai parengtų tokių scenarijų sąmatas ir atitinkamomis investicijomis pasiekiamą efektą, kuris galėtų būti išreikštas šildymo kaina m2 per metus, reikalinga mėnesine imoka ir tt
  3. Apsvarstytų ir pasitvirtintų vieną tinkamą renovacijos variantą bei namo renovacijos projekto rengimo  užduotį, pagal kurią galėtų būti paruošti dokumentai, reikalingi Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės paramai gauti.

Deja šiuo metu galiojanti pastatų renovacijos tvarka yra kiek kitokia:

  1. Rengiamas ir gyventojų tvirtinamas investicinis projektas, kurio metu tik prielaidų, o ne audito ir studijos būdu yra pasirenkama ką ir kaip renovuoti. Taip atsiranda daug vėliau jau nebeišsprendžiamų klausimų, nes jie tiesiog nebuvo numtyti . PVZ. Ko vertas renovuotas pastatas, be gerai veikiančios, teisingos vėdinimo sistemos?
  2. Vėliau, gavus ES finansavimą, skelbiamas viešas konkursas rangos darbams atlikti, o pigiausią kainą pasiūlęs laimėtojas  toliau savo nuožiūra interpretuoja investiciniame projekte nurodytus darbų aprašymus.  Sunku įsivaizduoti, kokios įžvalgos turi turėti investicinio projekto rengėjas, kad be renovacijos projekte numatytų namo sandarumo užtikrinimo sprendinių nustatytų tiems darbams reikalingų medžiagų ir darbų kainą.